Ulti Clocks content

Imieniny

Dziś : Anety Bogdana
Aktualności
PDF Drukuj Email
wtorek, 03 lipca 2018 11:54

20-LECIE ŚDS "MISERICORDIA" W LUBLINIE


22 czerwca 2018 roku delegacja uczestników  ŚDS w Końskowoli wzięła udział w uroczystościach obchodów 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy  ,,Misericordia'' w Lublinie. 20 rocznica powstania Ośrodka rozpoczęła się  Mszą świętą w kościele rektoralnym pw. św. Judy Tadeusza koncelebrowanej przez Księdza Arcybiskupa Stanisława Cisło. Następnie razem z zaproszonymi gośćmi udaliśmy się na dalszą część uroczystości, gdzie Ksiądz Prałat Tadeusz Pajurek powitał wszystkich i zapoznał z ideą i historią powstania „Misericordia'' Organizatorzy przygotowali interesującą część artystyczną w wykonaniu Teatru ,,Przebudzenie” oraz występy orkiestry. Po strawie duchowej i słodkim poczęstunku wróciliśmy do swoich domów.

 

 

 

 
PDF Drukuj Email
wtorek, 03 lipca 2018 11:38

DZIEŃ RODZINY
21.06.2018 r.Już od kilku lat funkcjonuje w naszym Domu święto będące połączeniem Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka czyli Dzień Rodziny. Jest to szczególne wydarzenie dla naszych podopiecznych- w dniu bowiem specjalnymi gośćmi są ich rodziny i opiekunowie. Jak co roku spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor - omówiła w obecności rodziców bieżącą pracę Ośrodka oraz plany na najbliższe miesiące. Po zebraniu zaprezentowano kronikę najważniejszych wydarzeń z „życia” naszego Środowiskowego Domu w formie prezentacji zdjęć. Następnie był moment na część artystyczną; kilka piosenek zaśpiewały dla zebranych nasze uzdolnione wokalnie podopieczne. Z racji tego, iż w roku bieżącym przypada 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, zaakcentowany został także krótki rys historyczny losów naszej Ojczyzny od zaborów poprzez opis trudów walk o wolność aż do czasów wybuchu II Wojny Światowej. W końcu nastąpił bardzo ważny moment kiedy uczestnicy mogli złożyć swoim opiekunom życzenia i wręczyć im drobne upominki.
W tym roku pogodna znów nam dopisała – było słonecznie, wręcz gorąco - więc zaplanowane na tę okazję grillowanie mogło odbyć się bez przeszkód w naszym ogródku.
Było – jak zawsze - wesoło i wzruszająco, a wspólna integracja upłynęła nam w przyjaznej, rodzinnej atmosferze.

 

 

 

 
PDF Drukuj Email
czwartek, 21 czerwca 2018 09:31

SPARTAKIADA W KRASNYMSTAWIE
14.06.2018 r.Jak co roku, w czerwcu, kadra naszych sportowców reprezentowała Środowiskowy Dom Samopomocy na wojewódzkiej spartakiadzie osób z niepełnosprawnością w Krasnymstawie. Nasz największy sukces na tych zawodach – jak do tej pory - to trzecie miejsce w biegu sztafetowym 4 razy 100 metrów mężczyzn. Tego roku odwróciliśmy bieg historii - nasi reprezentanci sięgnęli po złoto i srebro w biegu na 60 m. Złoto zdobyła też sztafeta 4 razy 100 metrów. Na pokonanym polu zostawiliśmy 14 Ośrodków z całego województwa lubelskiego. Ciężko będzie ten sukces obronić w roku następnym.

 

 
PDF Drukuj Email
środa, 13 czerwca 2018 09:59

Konferencja Dyrektorów/Kierowników Środowiskowych Domów Samopomocy/Ośrodków Wsparcia Województwa LubelskiegoW dniach 7 – 8 czerwca w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się Wojewódzka Konferencja skierowana dla kadry kierującej Środowiskowymi Domami Samopomocy/Ośrodkami Wsparcia z całego Województwa Lubelskiego.
Konferencje o podobnej tematyce organizowane są rok rocznie w innym miejscu z inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. W tym roku obowiązek zorganizowania powyższej konferencji przypadł Środowiskowemu Domu Samopomocy w Końskowoli. Dla nas wielki zaszczyt, ale też odpowiedzialność przyjęcia tak licznej grupy Dyrektorów ŚDS/Ośrodków Wsparcia z terenu województwa.
Obecnie w Województwie Lubelskim jest 56 tego typu Ośrodków, które zajmują się wsparciem osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi. Na konferencji poruszane były tematy, które nurtują kierowników, biorąc pod uwagę bieżącą pracę jak i zmiany w przepisach prawa. W konferencji wzięli udział przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej LUW w Lublinie na czele z p. Albinem Mazurkiem Dyrektorem, p. Małgorzatą Frant-Błażucką Kierownikiem ds. Pomocy Instytucjonalnej. Delegaturę w Zamościu reprezentowała p. Iwona Komadowska St. Inspektor Wojewódzki, a delegaturę w Białej Podlaskiej p. Agnieszka Zieniuk Inspektor Wojewódzki. Nie zabrakło również naszych władz gminnych. Gminę Końskowola reprezentował p. Stanisław Gołębiowski Wójt Gminy Końskowola, p. Joanna Przednowek Skarbnik Gminy Końskowola i p. Krzysztof Bartuzi Sekretarz Gminy Końskowola. Pomoc społeczna Powiatu Puławskiego była reprezentowana przez p. Małgorzatę Suszek-Zawadzką Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach i p. Małgorzatę Teper Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskowoli.
Po oficjalnym powitaniu gości i wszystkich uczestników zabrał głos p. Stanisław Gołębiowski Wójt Gminy Końskowola, który jeszcze raz wszystkich gorąco przywitał na naszej ziemi i przedstawił historię tworzenia i rozwoju naszego ŚDS. Życzył też udanego pobytu i owocnych obrad wszystkim uczestniczącym.
Jako pierwszy z prelegentów wystąpił p. Albin Mazurek Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej LUW w Lublinie, omawiając aktualne zmiany dotyczące ŚDS w świetle ustawy „Za życiem”. Pan Dyrektor przedstawił również sieć ośrodków wsparcia w całym województwie, możliwości uruchomienia nowych miejsc 2018 r. i finansowanie takich ośrodków.
Kolejnym referentem był p. dr Andrzej Juros z katedry socjologii, zdrowia medycyny i rodziny na UMCS w Lublinie - ekspert w obszarze pomocy społecznej szczególnie w budowaniu partnerstwa w społecznościach lokalnych we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Podjął temat kontekstu historycznego tworzenia środowiskowych domów samopomocy – założenia  a funkcjonowanie.
Kolejno wystąpiła p. dr hab. Jolanta Masiak z katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – specjalista psychiatrii środowiskowej. Omawiając niepełnosprawność sprzężoną oraz najczęstsze współwystępowanie zaburzeń psychicznych z innymi niepełnosprawnościami zwróciła uwagę na problemy leczenia i terapii.
Posumowaniem pierwszego dnia konferencji na sali LODR były dość liczne zadawane pytania do występujących. Po obiedzie odbyła się forma plenerowa. Uczestnicy mogli obejrzeć spektakl teatralny pt. „Marysia” wykonany przez podopiecznych ŚDS w Końskowoli, zaprezentowany na sali widowiskowej GOK. Po przedstawieniu goście przeszli do siedziby ŚDS w celu obejrzenia warunków lokalowych naszej codziennej pracy. Po czym grupę przejęła p. Dorota Chyl – regionalny przewodnik, wprowadzając wszystkich w tajniki bogatej historii naszej ziemi, zwiedzając m.in. Kościół Parafialny oraz tajemnicze krypty. Na zakończenie dnia uczestnicy konferencji zostali przewiezieni do Puław. Tam p. Dorota Chyl oprowadziła wszystkich po urokliwych zakątkach Zespołu Pałacowo-Parkowego.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się wystąpieniem p. Małgorzaty Frant-Błażuckiej Kierownika ds. Pomocy Instytucjonalnej Wydziału Polityki Społecznej LUW w Lublinie oraz p. Iwony Komadowskiej St. Inspektora z Delegatury w Zamościu. Omawiając funkcjonowanie ośrodków wsparcia w województwie lubelskim panie skupiły się na uwagach z prowadzonego nadzoru. Po czym p. Cezary Zapała z Kancelarii Prawnej Skubisz przedstawił aktualne zmiany dotyczące środowiskowych domów samopomocy w świetle przepisów RODO. Nie zabrakło także informacji o działalności Lubelskiego Forum ŚDS-ów. P. Anna Płoszaj omówiła zarówno dotychczasową działalność jak i propozycje dalszej współpracy.
Wystąpienia referentów konferencji były skierowane na problemy i potrzeby funkcjonujących w województwie lubelskim środowiskowych domów samopomocy i ośrodków wsparcia. Różnorodność podejmowanych zagadnień i tematów przez prelegentów stały się przyczynkiem do dyskusji i zdawania pytań.
Konferencja spełniła swój cel – stała się dla dyrektorów/kierowników możliwością konfrontacji swojej wiedzy i doświadczeń z wiedzą wykładających. Wartością dodaną bez wątpienia był też oddech od codziennej pracy i możliwość zwiedzenia choć cząstki naszego terenu.


Pragnę serdecznie podziękować p. Dorocie Chyl za wzbogacenie uczestników konferencji o wiedzę w zakresie turystyki. Oprowadzając po Końskowoli i Zespole Pałacowo-Parkowym w Puławach wniosła wiele ciekawych informacji historycznych o naszym regionie. Serdecznie dziękuję.

Iwona Stochmal

 

 
PDF Drukuj Email
środa, 16 maja 2018 10:14

Pielgrzymka do Pratulina9.05.2018r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Końskowoli uczestniczył w XIX Pielgrzymce Środowisk Pomocy Społecznej do Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Organizatorami pielgrzymki byli jak co roku Archidiecezjalny Duszpasterz Pracowników Pomocy Społecznej Ks. Przemysław Kuśmierz oraz Stowarzyszenie Integracji Społecznej ,,Bone Corda” w Kalince. Ponad 1500 osób wzięło udział w uroczystej procesji z relikwiami męczenników oraz eucharystii przy grobie Unitów Podkarpackich.
Z naszego Ośrodka w uroczystościach pielgrzymkowych uczestniczyło 50 osób, podopieczni i ich rodziny, dyrektor i pracownicy. Opiekę duszpasterską sprawował Ks. Proboszcz tutejszej parafii Konrad Piłat.  
Po mszy św. na placu przy kościele odbyła się część integracyjna uroczystości w formie pikniku przy muzyce, a także wspólne grilowanie. Mieliśmy także możliwość obserwowania różnorodnych występów indywidualnych i zespołowych mieszkańców i zaproszonych uczestników DPS, WTZ, ŚDS. Piękna pogoda, liczne atrakcje i wspaniała atmosfera sprawiły, że nasi uczestnicy nie chcieli odjechać z tego miejsca.

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 39