10 potwierdzonych sposobów na poprawę nastroju

10 potwierdzonych sposobów na poprawę nastroju 😊

Każdy z nas miewa okresy gorszego samopoczucia. W takie dni warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na poprawę nastroju. Skuteczność tych, które prezentujemy poniżej została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Jak poprawić sobie humor?

  1. Ćwicz więcej – wystarczy 7 minut

Całkiem niedawno media pisały o tym, że już 7-minutowy trening pozwala poczuć się zdrowo. Ćwiczenia mają jednak znacznie więcej korzyści. Jak potwierdzają badania naukowe szczęście i radość z życia mają ścisły związek z aktywnością fizyczną. W badaniu, które przedstawia w swojej książce ,,The Happiness Advantage” Shawn Achor osoby chore na depresję podzielono na trzy grupy i leczono trzema sposobami. Pierwszej podawano same leki, drugiej zalecono ćwiczenia fizyczne, trzeciej aplikowano leki i zalecono ćwiczenia fizyczne. Po sześciu miesiącach okazało się, że:

  • U osób, które były leczone samymi lekami częstość nawrotów depresji wyniosła 38%
  • U osób, które były leczone przez działania mieszane 31%
  • U osób, które były leczone wyłącznie poprzez ćwiczenia tylko 9%

Jednak dobroczynny wpływ ćwiczeń na samopoczucie nie zamyka się jedynie w obszarze leczenia osób chorych na depresję. Dzięki ćwiczeniom można zrelaksować się, gdyż aktywność fizyczna zmniejsza poziom stresu, dzięki wydzielaniu endorfiny, a także zwiększyć potencjał swojego mózgu. W badaniu opisanym w ,,Journal of Health Psychology”, któremu poddało się 16 mężczyzn oraz 18 kobiet  wykazano, że w czasie aktywności fizycznej następują zmiany w mózgu. W pierwszym ćwiczeniu badani czytali sześciokrotnie tekst przez 40 minut, w drugim przez 40 minut (również sześciokrotnie) oddawali się ćwiczeniom fizycznym.

  1. Więcej śpij – zachowasz mniej negatywnych emocji w sobie

Każdy człowiek, by móc prawidłowo funkcjonować potrzebuje snu. Gdy śpisz zbyt mało rano wstaniesz zmęczony, twoja efektywność zmniejsza się, będziesz mieć problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem. Jest to więc odpowiedź na pytanie, dlaczego osobom niewyspanym znacznie trudniej jest przypomnieć sobie pozytywne odczucia niż negatywne. Brak snu bezpośrednio wpływa również na większą wrażliwość na takie emocje jak strach czy gniew. Dlatego też dobrą praktyką są krótkie, trwające 15-20 minut drzemki w ciągu dnia, która ogranicza, a nawet blokuje negatywne emocje i nie wpływa negatywnie na sen nocny. Pozwala ona zregenerować siły i jest jednym ze skutecznych sposobów na stres.

  1. Spędzaj więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi

Jedną z najczęściej wymienianych rzeczy, których ludzie żałują na końcu życia jest brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Według Daniela Gilberta jesteśmy szczęśliwi wtedy, gdy mamy rodzinę i przyjaciół, a wszystko inne o czym myślimy, że daje nam szczęście jest tak naprawdę drogą w kierunku powiększenia rodziny i zdobycia większej liczby przyjaciół. Okazuje się bowiem, że nasze relacje społeczne są ważnym czynnikiem pływającym na długie i szczęśliwe życie. Wydawać by się mogło, że osoby, które czują, że mają przyjaciół i rodzinę, która ich wesprze w trudnych sytuacjach będą zdrowsi, szczęśliwsi i będą żyć dłużej. Wyniki okazały się jednak inne.

 Nie poprzez otrzymywanie pomocy, ale poprzez jej udzielanie ludzie stają się szczęśliwsi i mają większą szansę na dożycie wieku starczego. Co ciekawe nawet powiększenie swoich zasobów finansowych o setki dolarów nie jest w stanie sprawić, że będziemy tak szczęśliwi jak w przypadku, gdy zwiększymy siłę naszych relacji społecznych.

  1. Wyjdź na zewnątrz. Maksymalne szczęście osiągniesz w temperaturze 13,9°C.

Już 20 minut spędzonych na świeżym powietrzu poprawia samopoczucie, a także pozytywnie wpływa na myślenie, pamięć i wydajność w pracy. Jest to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy twierdzą, że inne aktywności uniemożliwiają im spędzanie czasu na zewnątrz. 20 minut to bowiem tak niewiele, że spokojnie, każdego dnia można wygospodarować taką ilość czasu i przeznaczyć ją na spacer.

To, o ile poziom naszego szczęścia wzrośnie zależy także od tego ile wynosi temperatura na zewnątrz. Najbardziej szczęśliwi poczujemy się w temperaturze 13,9°C. Mniejszy wpływ, wbrew przekonaniom na poziom szczęścia ma prędkość wiatru czy wilgotność powietrza.

Dręczy cię złe samopoczucie? Jeśli takie obniżenie nastroju jest długotrwałe, niezbędna jest zapewne także dłużej trwająca terapia, jeżeli natomiast „kiepski humor” dopada cię tylko sporadycznie, możesz wykorzystać sposoby na poprawę samopoczucia, które działają niemalże od razu.

Słabe samopoczucie zdarza się od czasu do czasu każdemu. Jego powody bywają różne, choć zazwyczaj wydaje się nam, że zły nastrój pojawia się właściwie znikąd. To nie do końca jest prawdą. W większości przypadków bowiem nie uświadamiamy sobie po prostu jego przyczyn. Na samopoczucie człowieka wpływają zarówno czynniki zewnętrzne (np. pogoda czy trudny dzień w pracy), jak i wewnętrzne (np. niedobór w organizmie składnika, który niezbędny jest przy produkcji tzw. hormonów szczęścia). Niezależnie od tego, co w danej chwili odpowiada za złe samopoczucie, warto spróbować kilku prostych sposobów na jego poprawę.

Jak szybko poprawić sobie samopoczucie?

  • Skup się na innych. Przytulaj. Pomagaj. Rozmawiaj.

Poprawę samopoczucia daje bliskość i dobre relacje z ludźmi. Człowiek jest istotą społeczną – do właściwego funkcjonowania potrzebni są mu inni. Dlatego często, gdy jest nam źle, po prostu przytulamy się do kogoś. Czasami pomaga nawet niedługa rozmowa. Zły nastrój może szybko minąć, kiedy koncentrujemy się na kimś, np. pomagając mu w czymś zupełnie bezinteresownie albo sprawiając mu jakąś drobną przyjemność. To nawet nie musi być człowiek. Wspaniałymi „terapeutami” są psy lub inne zwierzęta domowe. Przytulanie, głaskanie lub zabawa z nimi zawsze poprawia humor.

  • Wyjdź z domu. Spaceruj. Łap słońce. Ruszaj się. Tańcz.

Kontakt z naturą jest jednym z prostszych i bardzo skutecznych sposobów na poprawę nastroju. Pozytywnie działa na nas światło słoneczne, szum wiatru, zapach morza, dotyk kory drzew etc. Jeśli dodatkowo w takiej scenerii uprawiamy swoją ulubioną aktywność fizyczną (to nie musi być sport, może być spacer albo np. taniec) to korzyść jest podwójna. Na poprawę nastroju działa bowiem wtedy jednocześnie słońce, syntetyzując ważną dla biochemii organizmu witaminę D i ruch, dzięki któremu wytwarzają się w naszym ciele endorfiny (tzw. hormony szczęścia). Pozytywną zmianę w samopoczuciu odczuwa się w takim przypadku dość szybko, wystarcza zaledwie 20 – 30 minut.

  • Działaj. Planuj i realizuj. Podejmuj wyzwania.

Kiepski nastrój bardzo często wynika z rutyny dnia, nudy, powtarzalności i przewidywalności wszystkiego, co nas otacza. Od czasu do czasu warto zatem przełamać to, podejmując jakieś wyzwanie, robiąc coś „szalonego” lub po prostu pierwszy raz. Niekiedy wystarcza nawet tylko jakieś postanowienie (niekoniecznie od razu czyn) Najważniejsze jest to, żeby się w momencie kiepskiego samopoczucia szybko i mocno zaangażować w coś. Projekty nie muszą być kosztowne ani spektakularne. Nasze działanie (wyzwanie) może się skupiać przecież na prostych sprawach (np. upieczenie pierwszego w życiu ciasta). To pomaga!

  • Uśmiechaj się do innych. Uśmiechaj się do siebie.

Śmiech jest zdrowy dla ciała i ducha. Poprawia pracę przepony, działanie i wydolność naszego układu krążeniowo – oddechowego i oczywiście nastrój. Co ciekawe, poprawić samopoczucie może nawet sztuczny, tj. udawany, taki czysto mechaniczny śmiech / uśmiech odpowiednio długo utrzymywany na twarzy. On także stymuluje organizm do produkcji endorfin, które redukując napięcie i stres, w naturalny sposób poprawiają nam „humor”. Jedną z bardzo szybkich metod polepszania w ten sposób nastroju jest nieprzerwane uśmiechanie się przez co najmniej 60 sekund – do siebie, do innych, do lustra – jak kto woli.

  • Zrób sobie przyjemność. Rób to, co lubisz.

Kiedy jest nam źle, trzeba sobie natychmiast zafundować jakąś przyjemność. Dla jednych to wizyta u kosmetyczki, dla innych zakupy, dla jeszcze innych składanie modelu samolotu albo obejrzenie ulubionego filmu. Ważne, aby zająć się czymś, co lubimy i skupić tym samym przede wszystkim na pozytywnych aspektach naszego życia. Czasami pomaga to na chwilę, czasami na dłużej – warto próbować.

  • Otaczaj się przyjemnymi zapachami, kolorami i dźwiękami.

Świetnym polepszaczem nastroju jest dostarczanie naszym zmysłom przyjemnych bodźców. Aromaterapia, otaczanie się pozytywnie działającymi na nas kolorami, słuchanie energetyzujących utworów… wszystko to stosowane jest z powodzeniem od dawna. Poprawia nam humor ładny zapach kwiatów, perfumy, odpręża nas woń kadzidełek, dobrze czujemy się w pomieszczeniach o jasnych, słonecznych barwach, a muzyka potrafi jeszcze bardziej podbić ten pozytywny nastrój. Warto z tego wszystkiego korzystać – sprawdza się.

  • Utnij sobie 25-minutową drzemkę.

Zły nastrój może być efektem zmęczenia czy niewyspania. W takiej sytuacji idealnym lekarstwem jest szybkie zresetowanie organizmu, które w niecałe pół godziny znacząco poprawia nam samopoczucie i efektywność, dając niezbędny zastrzyk energii i chęci do życia. W ciszy i ciemności trzeba uciąć sobie drzemkę, najlepiej 25-minutową. Nie powinna ona trwać krócej niż 10 minut i dłużej niż 30, bo wtedy nie działa tak, jak powinna. Po takim śnie nasz mózg pracuje znacznie lepiej i zupełnie inaczej patrzymy na świat. Znika znużenie, poprawiają się możliwości intelektualne i fizyczne, które mogły wcześniej odpowiadać za kiepski nastrój.

 

Violetta Małek-Górska

 

 

23 kwietnia 2021

Kontakt

Adres ul. Lubelska 81a, 24-130 Końskowola
Telefon 81 889 20 53
E-mail sds.konskowola@wp.pl