Kadra naszego Środowiskowego Domu Samopomocy z wizytą w Chrzypsku Wielkim

Kadra naszego Środowiskowego Domu Samopomocy z wizytą w Chrzypsku Wielkim

Mija już 6 lat od czasu nawiązania przez nas współpracy z Środowiskowym Domem Samopomocy w Chrzypsku Wielkim. W czerwcu 2013 r. przyjechała  do Końskowoli delegacja z Chrzypska,  a wśród nich dyrektor ŚDS. I od tego momentu zaczęły się wizyty i rewizyty między naszymi Ośrodkami.

W pierwszej kolejności chcieliśmy pokazać osobom z niepełnosprawnością nasze okolice i tereny wielkopolskie a teraz przyszedł czas na kadrę z naszych Ośrodków. W 2017 roku pracownicy ŚDS w  Chrzypsku Wielkim wraz z dyrektorem przyjechali podpatrzeć naszą pracę i zwiedzić Lubelszczyznę. Byli zachwyceni naszym miejscem pracy i terenami które udało nam się pokazać.

W tym roku skorzystaliśmy z ich zaproszenia. Przez cztery dni, na przełomie maja i czerwca nasza 8-osobowa delegacja gościła w partnerskiej Gminie. To był wspaniale zagospodarowany czas przez naszych przyjaciół z ŚDS. W dniu przyjazdu zostaliśmy uroczyście powitani przez władze Gminy w osobach pana Mariusza Kamyszka przewodniczącego Rady Gminy, pana Edmunda Ziółka wójta Gminy oraz pana Grzegorza Deskę dyrektora ŚDS wraz z przedstawicielami kadry Ośrodka.

W drugim dniu mieliśmy zaplanowany pobyt w Środowiskowym Domu Samopomocy. Tym razem my oglądaliśmy siedzibę, podpatrywaliśmy metody i organizację pracy. Była też możliwość obserwowania relacji pomiędzy uczestnikiem a terapeutą oraz wypicia kawy z kadrą i uczestnikami. Wykorzystaliśmy ten czas na wymianę poglądów, omówienie wspólnych problemów i przedstawienie dobrych praktyk.

W budynku Chrzypskim budynku ŚDS mieszczą się również pomieszczenia Ośrodka Pomocy Społecznej i Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza na 14 miejsc, którą mieliśmy okazję zobaczyć.

Popołudniu zwiedzaliśmy Muzeum Opalińskich w Sierakowie oraz okolice Puszczy Noteckiej. Bardzo ciekawym doświadczeniem była wizyta u księdza kanonika Pawła Pawlickiego, terapeuty AA, który zajmuje nie tylko grupami AA,  ale również  organizuje obozy, wyjazdy socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Ostatnią atrakcją tego dnia był pobyt w Gospodarstwie i Hurtowni Ogrodniczej G. B. Królik. Bogdan Królik właściciel plantacji tulipanów i innych roślin ozdobnych z pasją opowiadał i oprowadzał nas po swoim gospodarstwie. Co prawda tulipany już nie kwitną, ale obejrzeliśmy inne piękne kwiaty: lilie, mieczyki itp.

A sobotę pierwszym miejscem zwiedzania był średniowieczny zamek w Kurniku. Ta zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków i Działyńskich zachwyciła wszystkich uczestników wyjazdu. Zaproponowano nam też zwiedzanie Arboretrum, w którym znajdują się kilkusetletnie okazy drzew i przepiękne krzewy ozdobne. Kolejną perełką wielkopolskiej ziemi był Pałac w Rogalinie. Niezwykła pod względem architektonicznym budowla przeniosła nas w czasy baroku i na długo pozostanie nam w pamięci. Dzień zakończył się wieczornym spacerem nad jezioro Chrzypskie, aby spojrzeć na to dziewicze miejsce po raz ostatni. W niedzielę w drodze powrotnej obejrzeliśmy Pałac Górków w Szamotułach, który był ostatnim punktem programu wizyty zaplanowanym przez dyrektora ŚDS w Chrzypsku Wielkim. Stamtąd ruszyliśmy w stronę Końskowoli.

To był bardzo udany i wartościowy pod względem merytorycznym wyjazd. Spojrzenie na nasza pracę z innej strony, wymiana doświadczeń, spostrzeżenie różnic i zaczerpnięcie tego co najlepsze od naszych przyjaciół, a przy tym poznanie nowych i ciekawych miejsc. To wszystko dzięki partnerstwu i współpracy.

Serdecznie dziękujemy Państwu Magdzie i Markowi Majewskim za przekazanie krzewów Azali dla naszych Partnerów.

Fotografia – Jerzy Kościjanczuk

 

 

 

14 czerwca 2019

Kontakt

Adres ul. Lubelska 81a, 24-130 Końskowola
Telefon 81 889 20 53
E-mail sds.konskowola@wp.pl